Traditional Culture Encyclopedia - Traditional culture - The price of ice cream is getting more and more expensive. What's the difference between today's ice cream and childhood ice cream?

The price of ice cream is getting more and more expensive. What's the difference between today's ice cream and childhood ice cream?

The price of ice cream should be different from that of ice cream as a child, but this difference is not enough to make the price of ice cream rise several times or even dozens of times. I found that the more expensive ice cream recently has basically added some cultural and creative elements. It is no longer just an ice cream, it sells a cultural symbol and a commemorative significance.

When I was a child, it was 20 cents each, 50 cents each, 1 dollar each, all of which were very extravagant and expensive. When I was a child, my pocket money was only one or two yuan a day, and I was willing to eat a small bag of one yuan, because at that time, my family earned less. Now you are just looking for a job outside. As long as it can be done for a long time, it is not a problem to earn 3000 yuan a month.

Now the normal price of ice cream is almost twice as high as before. On average, one dollar is cheaper, and two dollars and three dollars are slightly more expensive. Not to mention the more expensive ones, because even when we were young, there were extremely expensive ice creams, but the supermarket might be closer. You have all kinds of ice cream in big cities now, 10, 20 10. You can't compete with them, so now people's income ability has improved and the price of ice cream has also increased. Although it is higher than your salary, it is.

Those creative student numbers will be more expensive. What do you mean by creative? This is a short name, the full name is cultural creativity. Some classic beauty of this scenic spot is printed on this ice cream bag, or I added cultural elements to it. You can get a unique equipment code or verification code by scanning the code of your mobile phone to participate in an activity, then this ice cream is naturally valuable, not something for two or three dollars.