Traditional Culture Encyclopedia - Traditional culture - How much is a bun?
How much is a bun?
If you buy it outside the market. Vegetable buns, meat buns. And lotus seed paste buns are usually only 50 cents each.
When you buy them at the market, they are only 50 cents each. They usually cost 1 yuan each.
When you eat inside. It's more expensive, at least 1.5 yuan each. Three in a cage. A cage is at least 4.5 dollars.
They're more expensive.
- Previous article:How long does it take to build a bird's nest?
- Next article:The production process of China's Jinju
- Related articles
- Information about white pollution
- What are the successful cases of digital transformation of enterprises?
- What's delicious in Zhaoping?
- Is there a cram school in Nanya, Kaizhou District, Chongqing?
- Tea drinking customs in various countries
- Catering Merchandising Poster Template - Catering Merchandising Advertisement How to Write
- What is the pigment used in clothes painting? Clothes painting?
- Get high marks for classic horror movies that I haven't seen ~ (I like to watch the discussion stickers of horror movies)
- Is Qingming Festival a traditional festival in China?
- Method of making rice cakes with glutinous rice flour.